Zagroda Poleska

ZAGRODA POLESKA jest REKONSTRUKCJĄ charakterystycznego poleskiego obejścia wiejskiego z drugiej połowy XIX wieku, typowego dla terenu obecnego Powiatu Włodawskiego.

Zagroda jest przykładem gospodarstwa o krótkim siedlisku z luźną zabudową. Chałupa stoi na froncie siedliska, stodoła zaś na jego końcu. Przy granicy bocznej umiejscowione są: spichlerz z podcieniem, kurnik, piwnica i studnia typu "żuraw". Druga strona boczna siedliska to granica uprawianego pola z wyjazdem.

 

Zagrodę Poleską można zwiedzać codziennie w godzinach funkcjonowania Karczmy Poleskiej, czyli od 10.00 do 22.00.

 

Wstęp bezpłatny!  ZAPRASZAMY

 

 

1.    CHAŁUPA /REKONSTRUKCJA/ na podstawie zinwentaryzowanej chałupy ze wsi Załucze Stare /obecnie gmina Urszulin, powiat Włodawski/ zbudowanej w drugiej połowie XIX w. przez niezamożną rodzinę Łaszczyhów. Od 1925r. do 1980r. należała do rodziny Koniecznych. Ściany wieńcowe z bali sosnowych, zwęgłowanych na jaskółczy ogon z ostatkami. Składa się z centralnej sieni, izby i komory. Wyróżnia się małymi rozmiarami.

2.    STODOŁA /REKONSTRUKCJA/ wolnostojąca stodoła konstrukcji zrębowej. Posiada dwa zapola po bokach przejezdnego bojowiska /klepiska/. Ściany z bali zwęgłowanych na jaskółczy ogon.

3.    SPICHLERZ Z WOZOWNIĄ /RENOWACJA ORYGINAŁU/ . Konstrukcja zrębowa z nadwieszonym podcieniem. Ma dodany poddach czyli pomieszczenie na narzędzia i przedmioty nie wymagające zamknięcia. Ściany z bali zwęgłowanych na jaskółczy ogon.

4.    KURNIK /REKONSTRUKCJA/.

5.    PIWNICA ZIEMNA /REKONSTRUKCJA/ piwnica konstrukcji na sochę i ślemię, z dachem z kołków pokrytych słomą i ziemią, zamykana drewnianymi drzwiczkami

6.    "ŻURAW" - STUDNIA /REKONSTRUKCJA/

7.    OGRODZENIE /REKONSTRUKCJA/ okalające całą zagrodę. Część frontowa składa się z siedmiu różnych, zrekonstruowanych przęseł odtwarzających charakterystyczne formy poleskiego płotu, ułożonych w ciągu kolejnych jego faz "rozwoju". Są to:

o    płot żerdziowy poziomy,

o    płot z chrustu,

o    płot patykowy,

o    płot z "dartych" desek,

o    płot sztachetkowo-kołkowy,

o    płot sztachetkowy,

o    płot "dworski"- ściana zwarta z bali z kapnikiem.

 

Źródło: Projekt etnograficzny – Rekonstrukcja tradycyjnej ZAGRODY POLESKIEJ.

Autor projektu: mgr etnografii Marek Andrzej BEM

 

aktualizacja : 2012-10-28, wyświetleń (3261)

drukuj powrót

wszelkie prawa zastrzezone przez Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia © 2019.